Lustrzanka DSLR

Fotografia » Lustrzanka DSLR

 

Jeśli masz DSRL to prawdopodobnie doświadczyłeś, że w trakcie przesyłania zdjęć do komputera po długim dniu fotografowania, stwierdziłeś, że na Twoich zdjęciach znajdują się ciemne plamy. Te plamy pojawiają się na wszystkich zdjęciach dokładnie w tym samym czasie. Mogą być mniej widoczne na tle z dużą ilością szczegółów (i bardziej widoczne na jasnym tle, takim jak niebieskie niebo, zwłaszcza gdy masz mały otwór przysłony).

 

Niektóre plamki na zdjęciu np.  www.fotoksiazkazprojektem.com  mogą wynikać ze złej techniki czyszczenia matrycy. Powodem tych plam jest prawie na pewno kurz na sensorze obrazu aparatu.

Aparaty są tak skonstruowane, by zwalczać ten problem  (na przykład Canon EOS 400D / Revel Xti i inne). Warto jednak zastosować kilka przydatnych wskazówek, które zmniejszą prawdopodobieństwo wystąpienia tych plam. Po pierwsze unikaj wymiany obiektywu w środowiskach ryzykownych (tam gdzie jest woda, wiatr, kurz itp.). Wybierz obiektyw i spróbuj go trzymać. Po drugie wyłącz aparat przed wymianą obiektywu. W niektórych aparatach czujnik ma ładunek elektryczny, którzy będzie oczywiście przyciągać jak magnes do niego kurz. Po trzecie trzymaj aparat do góry nogami (z otworem skierowanym w dół) podczas zmiany obiektywów. Jest to niemożliwe, aby kurz wpadł do aparatu, gdy trzymasz go do góry nogami (chyba, że jest wiatr, który wieje na niego). Bądź gotowy do wymiany obiektywu. Gdy aparat jest uruchomiony, załóż obiektyw najszybciej jak to tylko możliwe.

 

Sprawdź swoją matrycę przed zamocowaniem. Pamiętaj o prawidłowym czyszczeniu matrycy. Jeśli robisz to sam, pamiętać by wykonywać to ze szczególną starannością. Aby sprawdzić, czy Twoja matryca jest brudna, zrób zdjęcie białej ściany z małą przysłoną (duża liczba). Jeśli będzie brudna, zobaczysz plamki na fotografiach.